Chodzenie - Lekcja 1 - Postawa

Budowa kości stopy w sposób wyraźny wskazuje na to, że nasz aparat ruchu jest przystosowany do lądowania na kościach śródstopia, nie do uderzania w podłoże piętą, co nie zapewnia żadnej amortyzacji i przenosi obciążenia w górę szkieletu.


By lądować na śródstopiu, należy pamiętać przede wszystkim o dwóch rzeczach – przechyleniu się do przodu i skróceniu kroku.

Poprzez pochylenie do przodu rozumiemy pochylenie w stosunku do podłoża, nie w biodrach. Od stawów skokowych ciało pozostaje w jednej linii.


DOŚWIADCZENIE RUCHOWE W STANIU - pochylenie do przodu i do tyłu
Odchyl się lekko do tyłu, połóż dłonie na przodach ud i zaobserwuj, jak mięśnie napinają się dla utrzymania równowagi i jak rozluźniają się przy pochyleniu do przodu.

DOŚWIADCZENIE RUCHOWE - wstawanie z fotela
Usiądź na fotelu lub krześle głęboko na siedzisku, dodatkowo wyprostuj lekko nogi w kolanach. Spróbuj podnieść się z krzesła w tej pozycji. Czy jest to możliwe? Ile kosztuje to wysiłku i które mięśnie się napinają?
Teraz przesuń pośladki na krawędź krzesła, a kolana zegnij tak, by stopy znajdowały się jak najbliżej krzesła lub nawet lekko pod siedziskiem, jeśli to jest możliwe. Zobacz, czy łatwiej teraz wstać z krzesła.

FILMIK - wstawanie z fotela - wkrótce

Wykorzystaj tę wiedzę zarówno przy wstawaniu z krzesła, jak i przy chodzeniu.

DOŚWIADCZENIE RUCHOWE W CHODZENIU - pochelenie do przodu i do tyłu
Spróbuj wykonać klika kroków w pozycji przy postawie odgiętej do tyłu i zaobserwuj, ile wysiłku kosztuje poruszanie.
Przejdź parę kroków odgięty do tyłu, następnie przyjmij postawę lekko wychyloną do przodu. Zmień kilka razy i obserwuj różnicę. Który sposób poruszania wymaga mniej wysiłku?


Wysoki punkt ciężkości

By utrzymać odpowiednią postawę podczas chodzenia, należy również zwrócić uwagę na to, by punkt ciężkości był jak najwyżej. Wtedy potrzeba mniej wysiłku, by się przemieszczać.

Popatrz na zdjęcie zawodnika sumo. Przenosi on punkt ciężkości jak najniżej, gdyż zapewnia mu to większą stabilność i trudno go przewrócić.
Przy chodzeniu zależy nam dokładnie na czymś przeciwnym – by łatwo było się przemieścić. (Inaczej mówiąc – by łatwo było nas przewrócić, gdyby ktoś próbował).
Dlatego ciało powinno być wyprostowane, a głowa jak najwyżej, by punkt ciężkości znajdował się wysoko.


DOŚWIADCZENIE RUCHOWE W PARACH - sumo

Przyjmij postawę zawodnika sumo i poproś partnera, by Cię pchnął. Zaobserwuj, na ile trudno Cię przewrócić.
Następnie przyjmuj coraz bardziej wyprostowaną postawę i przetestuj z partnerem, jak łatwo Cię przewrócić.


DOŚWIADCZENIE RUCHOWE W CHODZENIU – nitka

By uzyskać postawę zarówno nieco pochyloną do przodu, jak i utrzymać wysoko położony punkt ciężkości, wyobraź sobie nitkę przyczepioną do czoła, która ciągnie cię pod kątem do przodu i do góry.

Przejdź odcinek, wyobrażając sobie że ciągnie Cię nitka, następnie że zostaje ona odcięta i zwróć uwagę na to, jak wpływa na postawę ciała i na wysiłek potrzebny do chodzenia.DOŚWIADCZENIE RUCHOWE - ręka na głowie
Poproś partnera, by szedł obok Ciebie i w pewnym momencie położył Ci dłoń na głowie. Przejdź parę kroków i poproś, by lekko docisnął dłoń. Po przejściu odcinka partnera zabiera dłoń.
Poczuj, jak ciało może się w pełni wyprostować. Poczuj lekkość poruszania się.

Copyright © 2021 Akademia lekkości

Design by Graff