Chodzenie - Lekcja 2 - Długość kroków

Poprzez noszenie butów z grubą podeszwą, dodatkowo wzmacnianych z tyłu, przyzwyczailiśmy się, że możemy bezkarnie uderzać piętą o podłoże i robić duże kroki. Stopa stawiana jest przed punktem ciężkości, co oznacza, że musimy utrzymać napięcie mięśni dla zachowania równowagi.Oczywiście jeśli przyzwyczaiłeś się do robienia dużych kroków, duże kroki nie wydają się duże, lecz normalne. Jeśli więc chcesz robić kroki małe, musisz robić kroki, które wydawać się będą ekstremalnie małe. Spróbuj wręcz stawiać piętę zaraz za punktem, gdzie wylądowały place poprzedniej stopy. Kiedy spojrzysz na swoje ślady lub nagranie video, zauważysz, że odległość między stopami ciągle jest dość duża, mimo że wydaje się, że stawiasz stopę za stopą.
Długość kroku będzie odpowiednia wtedy, gdy stopy stawiać będziesz dokładnie pod punktem ciężkości. Inaczej mówiąc, stopa nie powinna wyprzedzać miednicy, lecz lądować bezpośrednio pod nią. Jest to możliwe przy lekkim przechyleniu ciała do przodu.

Czy oznacza to, że musimy chodzić wolniej? Niekoniecznie. By iść tak samo szybko, stawiając mniejsze kroki, trzeba po prostu zwiększyć kadencję (tj. robić więcej kroków w jednostce czasu). Początkowo może się to wydawać bardziej męczące, ale szybko zauważysz korzyści i zacznie się to wydawać naturalne, zwłaszcza gdy w kolejnej lekcji nauczysz się inicjować ruchy z miednicy.

FILMIK - duże kroki vs małe kroki - wkrótce

Jednak faktem jest też to, że chodzimy niekiedy zbyt szybko. Podobnie jak koń czy kot, człowiek dysponuje różnymi typami ruchu. Przy pewnej prędkości marszu, bieg staje się bardziej ekonomiczny.

DOŚWIADCZENIE RUCHOWE W CHODZENIU - długość kroków
Zrób kilka bardzo dużych kroków i zaobserwuj, jak całe ciało się napina w okolicy bioder. Zwróć uwagę, że dolna część próbuje się odgiąć do tyłu. Ręce muszą wykonywać duże, intensywne ruchy, by zrównoważyć długie kroki. Tułów jest nienaturalnie skręcony – ramię nie może rotować się równomiernie z biodrem.
Przejdź do małych kroków, zwróć uwagę na harmonię ruchów w okolicy biodra. Ręce swobodnie poruszają się z całym tułowiem.

 

Chodzenie na boso i obuwie minimalistyczne
Idealnym sposobem, by trenować zasady opisane w dwóch pierwszych lekcjach jest chodzenie na boso lub w obuwiu minimalistycznym. Brak ochrony, którą zapewniają buty wymusza prawidłową postawę przy chodzeniu i lądowanie na śródstopiu.

ARTYKUŁ O OBUWIU MINIMALISTYCZNYM

Copyright © 2021 Akademia lekkości

Design by Graff