Jakimi narzędziami dysponuje Edukacja Somatyczna

1.Skupianie uwagi na ciele
Sama uwaga ożywia układ nerwowy. Obserwujemy ciało w relacji z grawitacją – badamy, które części dotykają podłoża, obserwujemy przebieg ruchuanalizujemy, jak rozchodzi się on po całym ciele, porównujemy napięcie mięśnie po różnych sekwencjach ruchów.

2.Różnicowanie

To jedno z najpotężniejszych narzędzi edukacji somatycznej. Pracujemy nad ruchami, które przy nawykowym funkcjonowaniu zwykle wykonujemy jednocześnie. Poprzez różnicowanie poszczególne części ciała zyskują większą niezależność, dając nam większe możliwości ruchowe i harmonię ruchów.

3.Ograniczanie

Poprzez celowe wprowadzenie ograniczania przy danym ruchu (np. trzymanie ręki przy twarzy) jesteśmy zmuszeni zaangażować inne mięśnie niż nakazuje nawyk. Po usunięciu ograniczenia jesteśmy w stanie wykorzystać więcej mięśni niż wcześniej i wprowadzić więcej harmonii do poruszania.


4.Praca nad antagonistycznymi parami mięśni

Aktywacja jednej grupy mięśni musi oznaczać rozluźnienie drugiej, by ruch był możliwy. Wykorzystujemy tę wiedzę w ćwiczeniach, by osiągać rozluźnienie.

5.Integrowanie ciała

Szukamy sposobów, by w ruch zaangażować jak najwięcej części ciała, dbając o to, by był on inicjowany przez najsilniejsze mięśnie w centrum.

6.Praca z konceptami

Poprzez fakt, że żyjemy przede wszystkim „w głowie” bez poświęcania szczególnej uwagi ciału, zaczynamy również poruszać się zgodnie z konceptami, które mamy. Jeśli uważamy, że kręcenie głową to tylko ruch szyją – tak też robimy.


Copyright © 2021 Akademia lekkości

Design by Graff