Najbardziej sexy jest zdrowie

Misją Akademii Lekkości jest promowanie jak najbardziej naturalnych sposobów poruszania się. Naturalnych – to znaczy odpowiadających temu, do czego nasze ciała zostały zaprojektowane przez naturę.

Ważne jest, by przy najbardziej fundamentalnych czynnościach, jak chodzenie czy bieganie, umieć odnaleźć optymalną mechanikę ruchu – wtedy wszystko inne również staje się prostsze.

W innym wpisie przedstawiam krytyczne spojrzenie na Nordic Walking. Pogląd na noszenie butów na obcasie musi niewątpliwie być jeszcze bardziej krytyczny. Powiedziałbym nawet, że jest to forma tortury, na jaką dobrowolnie godzi się wiele kobiet w celu wpasowania się w przyjęty wzorzec kulturowy (bo na pewno nie dla komfortu). Zanikającą już na szczęście w Chinach tradycję krępowania stóp wielu określiłoby pewnie jako barbarzyńską, ale mało kto zauważa, że w naszym kręgu kulturowym również funkcjonują przeróżne metody robienia krzywdy stopom.


W bucie na obcasie ciało odchyla się znacznie od osi pionowej i odchylenie to musi zostać skorygowane w lędźwiowej części kręgosłupa. Dzięki wklęsłości na poziomie pleców bardziej zostają wyeksponowane pośladki, co powszechnie poczytywane jest jako ponętne. Wklęsłe plecy dają jednak efekt wystającego brzucha po drugiej stronie, co już tak atrakcyjne nie jest.


Nieatrakcyjne jest również bycie chorym i niedołężnym. A oto bardzo skrócona lista skutków regularnego chodzenia na obcasach:

1)Nienaturalnie pogłębiona lordoza zwiększa presję na kręgi lędźwiowe i może skutkować bólem w tej części kręgosłupa.

2)Narządy jamy brzusznej są bardziej ściśnięte. Skutkiem mogą być m.in. problemy trawienne.

3)Zmieniona postawa negatywnie wpływa na jakość oddychania oraz ekspresję głosu. (Na obcasach masz cieńszy, słabszy głos – chyba że to dla niektórych też jest sexy)

4)Ścięgna Achillesa zostają znacznie skrócone i osłabione, co naraża je na ryzyko przeciążeń lub naderwań. Np. stawanie na palcach może stać się trudniejsze i bolesne.

5)W korygowaniu osi równowagi biorą udział także kolana. Obciążenie zwiększa się nawet o 25%, co na dłuższą metę może skutkować problemami także tutaj

6)Znacznie zwiększa się nacisk na przednią część stopy, co może skutkować całym szeregiem deformacji palców oraz dolegliwości bólowych w obrębie stopy.

Copyright © 2021 Akademia lekkości

Design by Graff