Najważniejsze, co musisz wiedzieć o nawykach

Neurobiologia to obecnie bardzo dynamicznie rozwijająca się nauka, dzięki której coraz więcej wiemy o układzie nerwowym. Warto tę wiedzę  wykorzystać do tego, by … po prostu poczuć się lepiej.

System nerwowy, tak jak i cały nasz organizm, szuka przeróżnych sposobów, by zaoszczędzić energię. Tak więc – gdy tylko może sobie na to pozwolić, popada w słodkie lenistwo. A kiedy może sobie na to pozwolić? Przede wszystkim wtedy gdy czuje się bezpiecznie. A czuje się bezpiecznie w tym co znane i powtarzalne. W ten właśnie sposób formują się nawyki.


Opisuje to bardzo prosty eksperyment:

Gdy szczura umieścimy w labiryncie, na którego końcu znajduje się nagroda w postaci czekolady, szczur powoli i ostrożnie bada trasę, obwąchując każdy jej fragment. Aktywność mózgu przez cały czas jest wysoka.

Gdy eksperyment powtarzamy wielokrotnie, szczur zaraz po umieszczeniu w znanym sobie miejscu rozpoczyna szybką wędrówkę w stronę miejsca, gdzie znajduje się nagroda. Aktywność mózgu jest duża tylko na początku – gdy musi się zorientować, gdzie jest i na końcu – gdy dociera do nagrody

 

Tak więc mózg szczura nauczył się oszczędzać energię na całej trasie przez labirynt. Szczur jedzie „na autopilocie”. Ten autopliot to coś, co pozwala nam w wielu sytuacjach działać skuteczniej i szybciej, ale jednocześnie sprawia, że możemy łatwo wpaść w pułapkę.

W przypadku szczura widok znanego labiryntu jest bodźcem, czekoladka nagrodą. By dotrzeć do nagrody włącza on odpowiednią procedurę.

Mamy więc Bodziec – Procedurę i Nagroda

Bodźcem może być praktycznie wszystko – widok danej rzeczy lub osoby, określony dźwięk, pojedyncza myśl, konkretne odczucie w ciele, temperatura

Procedury –
mogą obejmować działania trwające milisekundy po działania trwające wiele godzin.

Nagrodą
może być także prawie wszystko – przyjemne doznania lub przyjemne myśli – poczucie dumy czy wykonanego zadania. Nagroda może oczywiście stać się bodźcem wywołującym kolejną procedurę.

To oczywiście my sami tworzymy te pętle sprzężenia zwrotnego, jednak z czasem stają się one automatycznymi mechanizmami. Dla kogoś zapach kawy może być sygnałem, by sięgnąć po papierosa, dla innego by … napić się kawy.
Reakcją na myśl o przyszłości może być dla kogoś ekscytacja dla kogoś np. strach i napięcie mięśni. Co w tym drugim przypadku jest nagrodą? Może to być zwiększenie poczucia bezpieczeństwa lub gotowości do działania (jakkolwiek złudne jest to poczucie).

Jak wspomniano, mózg kocha oszczędzać energię – dlatego, gdy jest się alkoholikiem, łatwiej jest być nadal alkoholikiem niż przestać pic. Gdy mamy nawyk martwienia się wszystkim, łatwiej jest martwić się nadal niż spojrzeć na świat inaczej. Uzależnienia emocjonalne są tak samo silne jak uzależnienia od substancji psychoaktywnych

Jak więc zmienić nawyki?

Ucząc się obserwować schematy bodziec – działanie – nagroda, zyskujemy możliwość, by na nie wpływać.

Tak działa Edukacja Somatyczna, która jest właśnie obserwacją siebie w działaniu. Jedynym potrzebnym narzędziem jest tutaj ciało i proste sekwencje ruchów.Kładąc się na podłodze wchodzisz w labirynt świadomie, bez obniżania poziomu uwagi. Pomaga w tym szereg pytań ze strony prowadzącego. Zwracasz uwagę na poszczególne części ciała tak jak byś zwracał uwagę na poszczególne odcinki labiryntu.


Bardzo możliwe, że procedura którą powtarzasz od dłuższego czasu, nie jest optymalna. Każde działanie można usprawnić. Poprzez rozbijanie procedur na części, nie wchodzisz w stan obniżonej czujności i dzięki temu zyskujesz możliwość zmiany.

Wydaje się interesujące? Kliknij na link poniżej i poznaj ofertę warsztatów:

WARSZTATY

Copyright © 2021 Akademia lekkości

Design by Graff