Obuwie minimalistyczne

BUTY MINIMALISTYCZNE to buty, które umożliwiają pracę stopy w warunkach zbliżonych do chodzenia na boso. Korzystając ze związanych z tym zalet, zapewniamy jednocześnie stopom minimum ochrony.

Czym charakteryzują się takie buty? Wymienię kilka elementów, które są wg. mnie ważne, aczkolwiek niektórzy producenci reklamują swoje buty jako minimalistyczne, choć nie spełniają one wszystkich tych warunków.

1)Cienka i bardzo elastyczna podeszwa (od 3 mm grubości w najbardziej minimalistycznych modelach do ok. 6 mm w modelach przejściowych). Grubsza podeszwa nie zapewnia już dobrego czucia podłoża.

2)Zerowy „drop” czyli pięta nie jest wyżej niż przód stopy (w tej kwestii raczej nie pozwoliłbym na kompromisy – pół centymetra pod pietą może oznaczać znacznie więcej w innej lokalizacji szkieletu i wpływać na całą postawę. Niestety zwykłe buty zawsze są mocno podniesione i nawet producenci butów minimalistycznych próbują czasem oszczędzić zbytniego szoku swoim klientom). Podeszwa nie powinna być też w żaden inny sposób wyprofilowana, np. podnosić łuku stopy.

3)Brak jakichkolwiek wzmocnień i usztywnień (Niegdyś na szkolną wycieczkę w góry należało zabierać buty, które „dobrze trzymają” kostkę. Jednak może lepiej byłoby, gdybyśmy do „trzymania” zatrudnili odpowiednie mięśnie)

4)Przednia część buta jest zaokrąglona (a nie spiczasta) i zapewnia odpowiednią przestrzeń na palce oraz ich nieskrepowaną pracę i rozchodzenie się przy lądowaniu. (Opcjonalnie buty pięciopalczaste z osobną przestrzenią na każdy palec).

5)Bardzo niska waga

KORZYŚCI:
1) Poprawa mobilności strukur w obrębie stopy, stawu skokowego
2) Wzmocnienie mięśni stopy / łuków stopy
3) Utrzymanie prawidłowej postawy ciała i lepsza mechanika ruchu ruchu w całym szkielecie
4) Większa przyjemność z chodzenia!!!


NATURALNEGO CHODZENIA I BIEGANIA TRZEBA SIĘ JEDNAK UCZYĆ!!!

Dla osób nieprzygotowanych pierwszy kontakt z butami minimalistycznymi może być zniechęcający z kilku powodów.

1)99% osób noszących tradycyjne buty ląduje na pięcie, gdyż buty ze wzmacnianym zapiętkiem sprawiają, że nie czujemy bolesnych skutków tej techniki poruszania. Jednak w butach minimalistycznych czy na boso konieczna jest zmiana techniki chodzenia, inaczej każde lądowanie będzie bardzo nieprzyjemne, zamiast dawać nam więcej radości z chodzenia.

2)Podeszwa niewyćwiczona do elastycznego reagowania na nierówności jest sztywna i boli przy kontakcie z podłożem.

3)Chodzenie z podniesioną piętą sprawia, że ścięgna Achillesa znacznie się skracają. Zabranie podbicia pod piętą sprawia, że Achillesy muszą się bardziej rozciągać, co z początku może być bolesne.

Dlatego też warto dać sobie trochę czasu na adaptację. Prosta rada na początek – odnośnie trzech powyższych punktów – to robić krótsze kroki. By iść tak samo szybko, można zwiększyć natomiast ich częstotliwość.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, skorzystaj z naszych kursów online lub warsztatów stacjonarnych!!!

WARSZTAT "LEKKOŚĆ BIEGANIA"

KURS ONLINE "LEKKOŚĆ BIEGANIA"

KURS ONLINE "LEKKOŚĆ CHODZENIA"

GDZIE KUPIĆ

W Polsce buty minimalistyczne są ciągle mało popularne, więc próżno ich szukać w sklepach z butami. Poniżej link do polskiego producenta, który prowadzi sprzedaż online. (kliknij na obrazek)

W Polsce można też kupić buty pięciopalczaste marki Vibram, w tym także modele typowo biegowe

5 PALCÓW

Buty można też kupić za granicą (choć jest to bardziej problematyczne, jeśli chcemy zwrócić lub wymienić towar). Warte zauważenia są np. sandałki marki Xero.

XERO SHOES

Pojedyncze modele minimalistyczne mogą oferować też inni producenci. Jeśli chodzi o buty dla biegaczy, szczególnie godny polecenia jest oferowany przez markę Merrel model Vapour Glove, dostępny w kliku sklepach online w Polsce.
(Model można kupić także w wersji z dodatkowym bieżnikiem grubości 2mm na trudny teren).
Copyright © 2021 Akademia lekkości

Design by Graff