Stefan śpi - poznaj gramatykę ruchu

Jedną z moich największych pasji były zawsze języki. Udało mi się opanować co najmniej klika na dość dobrym poziomie. Z perspektywy mogę powiedzieć, że zawsze najtrudniejszym etapem nauki jest sam początek – kiedy obcy język jest zupełnie niezrozumiały. Przełom nadchodzi wtedy, gdy jesteśmy w stanie przeczytać proste teksty. To daje ogromną radość i motywuje do dalszej nauki.

Z czasem zaczynamy uczyć się reguł języka nie tylko z podręcznika, ale też z obserwacji. W pewnym momencie nie tylko rozumiemy język, ale sami tworzymy treści i robimy to coraz poprawniej.


Podobnie jest z ruchem. Chociaż rusza się każdy, to można metaforycznie powiedzieć, że mało kto rusza się „gramatycznie”. 

Poprzez gramatykę można by tu rozumieć zasady łączenie różnych elementów składowych w harmonijną całość. A te elementy są jak pojedyncze słowa. Mamy kręcenie głowy w prawo i mamy zgięcie boczne kręgosłupa. Jeśli połączymy te dwa koncepty – otrzymujemy już poprawne gramatycznie zdanie. Coś z czymś współgra i coś do czegoś pasuje. To tak jak byśmy powiedzieli „Stefan śpi”. Ale każde zdanie można zawsze rozbudować, dodać mu elegancji, elokwencji, wzbogacić o środki stylistyczne. Można powiedzieć „Stefan smacznie sobie śpi na obitej pluszem kanapie, lekko chrapiąc”.

Podobnie poruszając się, możemy dodać nieco rotacji w miednicy i w górnej części tułowia, możemy zaangażować gałki oczne, możemy zwrócić uwagę na to, co robią stopy itd.
Tak jak ze wszystkim, potrzeba tu praktyki, ale z czasem nie tylko poprawnie posługujemy się językiem ruchu, ale nawet stajemy się pisarzami, poetami.  Zaczynamy współtworzyć historię o swoim ciele i mieć wpływ na to, jak ono się czuje.

To na pewno język, który warto lepiej poznać. Wypróbuj lekcje Edukacji somatycznej na stronie Akademii

EDUKACJA SOMATYCZNA - LEKCJE

lub przyjdź na warsztat

EDUKACJA SOMATYCZNA - WARSZTATY

Copyright © 2021 Akademia lekkości

Design by Graff